中学レベルの数学の問題です(英文です)
中学レベルの数学の問題(英文)です。
読んで計算してもちょっとピンとこなかったので、
説明から回答までご指導頂けると助かります。
A company produces 50 tennis rackets per day for a total daily cost of $3,855, and 60 rackets per day for a total daily cost of $4,245.
Assuming that daily cost and production are linearly related, find the equation of the total daily cost of producing x tennis rackets. Then find the total daily cost of producing 85 tennis rackets.
私の考え方では、
(3855+4245)/110という計算式なのですが、
そうすると単価が$73.6363・・・と続いてしまい、
ちょっと不自然な気がしています。
どうぞよろしくお願い致します。